Ugovorno pravo

Ugovorno pravo je veoma široka pravna oblast koja se odnosi na sve vrste ugovora. Ako se uzme u obzir činjenica da postoji zaista veliki broj ugovora, kako onih imenovanih koji su detaljno regulisani zakonom, tako i onih neimenovanih koje je izrodila praksa, kao i da običan građanin po pravilu nije upoznat sa zakonskim propisima, zaista bi bilo potrebno angažovati stručno lice koje će na adekvatan način zastupati Vaše interese u situacijama kada se susretnete sa kompleksnim ugovornim pravom…

Ugovorno pravo

Ugovor predstavlja saglasnost volja dve strane, ponudioca i ponuđenog. Naš pravni sistem reguliše veliki broj ugovora – ugovor o kupoprodaji, ugovor o zakupu, ugovor o zajmu, ugovor o delu, ugovor o građenju, ugovor o špediciji i brojne druge ugovore. Dakle, reč je, po pravilu o saglasnosti volja dve strane, međutim postoje i ugovori koji nastaju saglasnošću volja više strana, kakav je primer sa ugovorom o ortakluku.

Ugovor se smatra zaključenim onda kada se ugovorne strane saglase o bitnim elementima ugovora. Šta se smatra bitnim elementima ugovora nije pitanje na koje se može dati jednoličan odgovor, već to zavisi od vrste ugovora, drugim rečima, svaki ugovor ima svoje bitne elemente. Kod kupoprodajnog ugovora bi to bila stvar koja je predmet prodaje, kao i kupoprodajna cena.

Materija ugovornog prava je pretežno regulisana Zakonom o obligacionim odnosima, koji se smatra osnovnim zakonom u ovoj oblast – lex generalis. Pored njega, postoje brojni drugi pravni akti kojima su preciznije regulisani pojedini ugovori. Primera radi, promet nepokretnosti je detaljno regulisan odredbama Zakona o prometu nepokretnosti, dok je recimo Zakonom o osiguranju regulisana forma i sadržina ugovora o osiguranju.

Uslovi za zaključenje ugovora

Da bi ugovor bio zaključen, neophodno je da budu ispunjeni određeni uslovi.

  • Poslovna sposobnost: Potrebno je da ugovorači imaju poslovnu sposobnost za zaključenje konkretne vrste ugovora. Hleb u marketu može kupiti i dete od 8 godina, dok kupoprodaju nepokretnosti ne može učiniti bilo koje lice.
  • Saglasnost volja oko bitnih elemenata ugovora. Ovaj uslov predstavlja suštinu ugovora, jer se i sam ugovor definiše kao saglasnost volja. Šta se smatra bitnim elementima ugovora zavisi od toga o kom ugovoru se radi.
  • Predmet obaveza ugovornih strana mora da bude jasno određen ili odrediv, moguć i dozvoljen. Predmet ugovora jesu ugovorne obaveze za jednu i drugu ugovornu stranu, dok se predmetom njihovih obaveza smatra određeno davanje, činjenje, nečinjenje ili trpljenje na koje se ugovorne strane obavezuju zaključenjem konkretnog ugovora.
  • Forma ugovora. Jedan od osnovnih principa na kojima se zasniva ugovorno pravo Republike Srbije jeste princip neformalnosti ugovora. Navedeni pricip podrazumeva da se ugovori u načelu mogu zaključivati bez ikakve forme ( usmeno ), osim kada je zakonom propisno drugačije što je veoma često. Primera radi, ne možete kupiti nepokretnosti ili zasnovati radni odnos usmenim dogovorom i rukovanjem, ali na taj način možete zaključiti ugovor o poklonu nekog vrednog sata.
  • Kauza – osnov mora da bude dopušten. Ukoliko kauza ne postoji ili je nedopuštena, ugovor je ništav.

Podele ugovora

Ugovori se mogu podeliti prema raznovrsnim kriterijumima. U teoriji se najčešće možete susresti sa podelom na:

  • formalne i neformalne ugovore u zavisnosti od forme u kojoj se sačinjavaju;
  • imenovane i neimenovane u zavisnosti od toga da li su regulisani zakonom;
  • teretne i dobročine u zavisnosti od toga da li stvaraju teret ili pogodnost za  ugovornu stranu;
  • jednostrano i dvostrano obavezujuće u zavisnosti od toga da li stvaraju obavezu samo za jednu ili za obe ugovorne strane;
  • aleatorne i komutativne, ugovore sa sporazumno određenom sadržinom i  ugovore po pristupu ( tkz. adhezione ugovore ), predugovore i glavne ugovore i broje druge podele.

Pregovori

Pre zaključenja samog ugovora stranke po pravilu vode pregovore, koji nisu pravno obavezujući za buduće ugovorne strane. Pregovori koji prethode zaključenju ugovora ne obavezuju i svaka ih strana može prekinuti kad god hoće. Ovo naravno ne znači da se oni mogu voditi bez stvarne namere za zaključenje ugovora, jer bi u tom slučaju druga strana imala pravo na naknadu štete.

Predugovor

Predugovor predstavlja saglasnost volja dve strane da kasnije, u nekom trenutku, zaključe glavni ugovor. Predugovor obavezuje ako sadrži bitne elemente glavnog ugovora i isti mora biti zaključen u formi koja je obavezna zakonska forma i za glavni ugovor. U suprotnom neće proizvoditi pravno dejstvo.

Ukoliko jedna od strane ne želi da pristupi zaključenju glavnog ugovora, druga strana ima pravo da sudskim putem zahteva da se takav glavni ugovor zaključi i to pravo može da iskoristi u roku od 6 meseci od isteka roka predviđenog za zaključenje glavnog ugovora.

Predugovor ne obavezuje ako su se okolnosti od njegovog zaključenja toliko izmenile da ne bi bio ni zaključen da su te okolnosti prostojale u to vreme.

Izmena sadržine ugovora

Jednom sačinjen tekst ugovora se može promeniti. Sve promene koje se tiču teksta ugovora se vrše zaključenjem tzv. aneksa ugovora.

Sredstva obezbeđenja ugovora

U našem pravnom sistemu postoje brojna sredstva koja ugovorne strane mogu da ugovore radi zaštite svojih ugovornih interesa, poput jemstva, zaloge, hipoteke, solidarnosti dužnika i slično.

Navedena sredstva služe da na jedan indirektan način primoraju ugovorne strane da dobrovoljno i u roku ispune preuzetu ugovornu obavezu, jer će u suprotnom biti pokrenut odgovarajući postupak za realizaciju njihove ugovorne obaveze, hteli to oni ili ne.

Zastarelost ugovorne obaveze

Opšte pravilo je da potraživanje zastareva za 10 godina. Međutim, brojni su izuzeci takvog pravila. Primera radi, potraživanje ispunenja obaveze na ime pruženih komunalnih usluga zastareva za godinu dana, dok obaveza plaćanja zakupnine zastareva u roku od 3 godine.

Prestanak ugovora

Najbolji način, a i najčešći način prestanka ugovora jeste ispunjenje ugovorne obaveze. Može se reći da je ovo i najprirodniji modalitet prestanka ugovorne obaveze. Ako neko dobrovoljno preuzima ugovornu obavezu, prirodno je da će bez ikakvih problema tu obavezu i ispuniti. To važi za ugovore koji su pravnovaljani.

S druge strane, kod ugovora koji nisu zaključeni na zakonom dozvoljeni način postoji mogućnost oduzimanja pravnog dejstva. Radi se o apsolutno i relativno ništavim ugovorima.

U ovakvim situacijama, pokreće se sudski parnični postupak za poništenje ugovora u celosti ili pojedine ugovorne odredbe, ukoliko isti nije u skladu sa prinudnim propisima, javnim poretkom i običajnim pravilima. U tom slučaju govorimo o ništavom ugovoru koji ne proizvodi nikakvo pravno dejstvo – smatra se da nije ni zaključen. Iste posledice nastupaju i onda kada ugovor nije zaključen u zakonom propisanoj, obaveznoj formi, kao i onda kada osnov ugovorne obaveze ne postoji ili nije dopušten, kao i onda kada predmet obaveze nije moguć, dopušten, određen ili makar odrediv.

Sudska presuda kojom će biti utvrđena ništavost takvog ugovora ima deklarativno dejstvo. Takođe, kod ništavih ugovora ne postoje rokovi u kojima se može tražiti njihovo poništenje, niti su taksativno navedena lica koja bi bila aktivno legitimisana u takvim sporovima.

Ukoliko ste prilikom zaključenja ugovora bili podvrgnuti prevari, prinudi, pretnji ili ste bili u zabludi Vaš ugovor će biti rušljiv. Tada imate kratke zakonske rokove za ponošenje tužbe ukoliko želite da se takav ugovor poništi. Ukoliko proteknu rokovi, a Vi ne podnesete tužbu smatra se da je došlo do konvalidacije rušljivog ugovora i on se više ne može poništiti. Takođe, u ovakvim slučajevima zakon propisuje koja lica imaju aktivnu legitimaciju za podnošenje tužbe.

Ukoliko se utvrdi ništavost ugovora, odnosno ukoliko se poništi rušljiv ugovor, nastupa pravna posledica koja se ogleda u tome da je svaka ugovorna strana dužna da drugoj ugovornoj strani vrati ono što je primila po osnovu ništavog/rušljivog ugovora.

Kompleksnost ugovorne materije

Postoje mnogo kompleksniji i složeniji ugovori koji zahtevaju sveobuhvatnu pravnu analizu, proveru, savesno i pažljivo vođenje pregovora, a potom i sastavljanje teksta ugovora koji će ugovornim stranama omogućiti da ostvare željeni cilj. Navedeno možete postići isključivo uz pravnu podršku advokata koji je specijalizovan za ugovorno pravo i sva pitanja vezana za ovu pravnu oblast, a kakvi su advokati iz našeg stručnog tima. Naš tim poseduje bogato iskustvo u oblasti ugovornog prava, ne samo domaćeg, već i međunarodnog. Ne tako mali broj puta je naš tim učestvovao u vođenju pregovora za zaključenje različitih ugovora sa inostranim elementom i sastavljao takve ugovore ( dvojezični ugovori ).

Imati advokata uz sebe je poželjno ne samo onda kada je zaključenje ugovora već izvesno, već i u fazi koja prethodi zaključenju ugovora – prilikom pregovora, jer je to ključna faza za zaštitu Vaših interesa. Ukoliko se pregovori ne vode na adekvatan način rizikujete da u kasnijim fazama – prilikom zaključenja ugovora i prilikom realizacije ugovornih obaveza, dođete u situaciju da radite na sopstvenu štetu. Zato je od velikog značaja angažovati advokata za ugovore koji ume da pregovara i koji interes klijenta uvek stavlja na prvo mesto.

U savremenim uslovima poslovanja, ugovorno pravo predstavlja jednu od najvažnijih i najprimenjenijih grana prava. Bez temeljnih znanja o ugovornom pravu, kupovina automobila, nepokretnosti ili sklapanje poslovnih ugovora može postati rizičan poduhvat, ne možete ostvariti uspešnu poslovnu saradnju sa klijentima, ne možete izvršiti prevoz robe. Zapravo, sve navedeno Vi možete ali ako sklapanju bilo kojeg ugovora pristupite ,,nonšalantno“ i uz minimalan oprez izlažete se velikom riziku da Vaši interesi ne budu na zadovoljavajući način ostvareni i zaštićeni.

Pravne usluge koje pružamo

Naš stručni tim ima veliko iskustvo u praksi, posebno u oblasti ugovornog prava, gde se susretao sa gotovo svim vrstama ugovora.

Kada su u pitanju ugovori, tu ne bismo mogli da izdvojimo pojedine ugovore, imajući u vidu da naš tim gotovo na dnevnom nivou pripremi i uradi veliki broj najrazličitijih ugovora.

Naš stručni tim kao advokati za ugovore pruža širok spektar usluga u oblasti ugovornog prava:

  • dajemo usmene i pismene pravne savete;
  • pružamo detaljnu pravnu analizu situacije i pružamo savetodavne usluge oko izbora ugovora čijem zaključenju treba pristupiti;
  • u ime i za račun klijenta vodimo pregovore sa suprotnom stranom, uz nastojanje da se pregovori završe što povoljnije po klijenta;
  • sastavljamo sve vrste ugovore (najčešći ugovori u praksi su: ugovor o kupoprodaji, o zakupu, o zajmu, o poklonu, o razmeni, o građenju, o prevozu, o otpremanju ( špediciji ), o doživotnom izdržavanju, o ustupanju i raspodeli imovine za života, o radu, o poslovnoj saranju, o skladištenju), ugovore prema potrebama klijenata sačinjavamo na srpskom i engleskom jeziku;
  • ukazujemo na propuste ili manjkavosti koje sadrži ranije sastavljeni ugovor i pružamo rešenja za navedene pravne probleme;
  • iniciramo sudske i druge sporove koji za predmet imaju zaštitu interesa klijenata ( tužba za poništaj ništavog/rušljivog ugovora; tužba za ispunjenje ugovorne obaveze; tužba za raskid ugovora zbog promenjenih okolnosti; tužba za vraćanje poklona veće vrednosti usled prestanka braka …. );
  • zastupamo klijente u takvim postupcima uz osnovni cilj: zaštita interesa klijenta.

 

Sa dugogodišnjim iskustvom u sastavljanju, pregovaranju i analizi ugovora, pružamo kompletnu pravnu uslugu u oblasti ugovornog prava.

Najčešća pitanja

Ugovorne strane su dužne da ispune preuzete ugovorne obaveze i odgovorne su za njihovo ispunjenje. Da biste zaštitili Vaše interese i sprečili neizvesnost u pogledu ispunjenja ugovorne obaveze poželjno je konsultovati se sa advokatom pre samog sačinjavanja ugovora. Međutim, ukoliko je ugovor već zaključen, a druga strana ne ispunjava svoju ugovornu obavezu, imate pravo da zahtevate ispunjenje obaveze u naknadno ostavljenom, razumnom roku. Ukoliko do ispunjenja ugovorne obaveze ne dođe ni u naknadno ostavljenom roku, možete jednostrano raskinuti ugovor i u tom slučaju Vam pripada i naknada štete zbog neispunjenja. Ostavljanje naknadnog roka za ispunjenje nije obaveza, već mogućnost samo kod Ugovora kod kojih je ispunjenje obaveze u tačno određenom roku bitan element ugovora – tada se u slučaju neispunjenja u tom roku, ugovor smatra raskinutim po samom zakonu.

Obligaciono pravo Republike Srbije se zasniva na principu neformalnosti ugovora. To znači da zaključenje ugovora ne podleže nikakvoj formi, osim ako je zakonom drugačije određeno. Iz navedenog proizilazi zaključak da i prosta saglasnost volja koja je izražena usmeno ili konkludentnim radnjama proizvodi pravno dejstvo. Naravno, ne možete svaki ugovor zaključiti u usmenom obliku, jer za pojedine ugovore zakonodavac propisuje obaveznu formu – primera radi, ugovor o prodaji nepokretnosti mora biti zaključen u formi javnobeležnički potvrđene ( solemnizovane ) isprave.

Čak i kada je dozvoljeno zaključiti ugovor u usmenoj formi, poželjno je ipak svaku saglasnost volja preneti na papir, radi lakšeg dokazivanja u slučaju sudskog spora.

Predugovor, isto kao i glavni ugovor, predstavlja saglasnost volja dve strane. Za razliku od glavnog ugovora koji može imati najraznovrsnije predmete ( zavisno od toga o kom ugovoru se radi ), kod predugovora uvek postoji samo jedan predmet ugovorne obaveze, a to je obaveza da se u određenom roku pristupi zaključenju glavnog ugovora. Dakle, predugovor prethodi glavnom ugovoru i stvara obavezu zaključenja glavnog ugovora. U pogledu bitnih elemenata i forme kod predugovora, važe ista pravila koja su predviđena za glavni ugovor.

Dakle, predugovor stvara obavezu zaključenja glavnog ugovora, dok glavni ugovor stvara neku konkretnu obavezu.

Angažovanje advokata prilikom sklapanja ugovora je od izuzetnog značaja, posebno kod kompleksnih ugovora. Advokat za ugovore će osigurati da su sve odredbe u skladu sa zakonom, zaštititi vaše interese i smanjiti rizik od pravnih problema u budućnosti. Ovo je naročito važno kod ugovora o nekretninama.

Ugovor koji nije zaključen u zakonom propisanoj formi može biti proglašen ništavim i ne proizvodi pravne posledice. Na primer, kupoprodajni ugovor za nepokretnost koji nije overen kod notara smatra se ništavim. Zbog ovoga je ključno da se pridržavate zakonskih zahteva prilikom sklapanja ugovora.