Prekršajno pravo

Prekršajno pravo predstavlja granu prava koja se bavi regulisanjem pravnih normi koje se odnose na prekršaje, odnosno protivpravne radnje koje nisu u tolikoj meri društveno opasne da bi se smatrale krivičnim delima. Prekršajno pravo reguliše radnje koje su manje štetne i društveno opasne od krivičnih dela, ali njihovo izvršenje ipak može narušiti javni poredak i sigurnost, te su isti iz navedenog razloga kažnjivi. Prekršajno pravo, obuhvata ne samo odredbe koje regulišu konkretne prekršaje, odnosno kojima se određene radnje inkriminišu, već i postupak koji je vezan za utvrđivanje odgovornosti za takva dela. Shodno tome, može se konstatovati da Prekršajno pravo obuhvata materijalno i procesno prekršajno pravo.

Prekršajno pravo u Republici Srbiji uređeno je Zakonom o prekršajima, koji obuhvata sve aspekte prekršajnog postupka. Reč je o procesnom zakonu kojim se uređuje način pokretanja prekršajnog postupka, postupak pred sudom, sankcije i mere koje se mogu izreći okrivljenima, izvršenje prekršajnih sankcija i dr. Prekršajno pravo u Srbiji je značajno u svakodnevnom životu jer obuhvata širok spektar aktivnosti koje mogu biti kažnjive, kao što su nepoštovanje saobraćajnih propisa; povreda propisa kojima je regulisana zaštita životne sredine; neprimenjivanje ili pogrešno primenjivanje odredbi kojima su regulisani porezi; sanitarni propisi; radna prava, i mnoge druge oblasti.

Vrste prekršaja

Prekršajno pravo razvrstava prekršaje u više kategorija, uključujući saobraćajne, ekonomske i prekršaje iz oblasti zaštite životne sredine, predmeta zaštite, posledica i okolnosti izvršenja:

  1. Saobraćajni prekršaji: Ovo su najčešći prekršaji u Srbiji, koji se odnose na nepoštovanje saobraćajnih propisa, kao što su vožnja pod uticajem alkohola; prekoračenje brzine; nepropisno parkiranje; vožnja bez vozačke dozvole i sl.
  2. Ekonomski prekršaji: Ova kategorija obuhvata prekršaje vezane za obaveze iz oblasti poreskih i carinskih propisa; neizdavanje fiskalnih računa; dovođenje u zabludu potrošača; neplaćanje poreza i druge radnje koje zakonodavac može okarakterisati kao svojevrsni vid ekonomskih malverzacija.
  3. Prekršaji protiv javnog reda i mira: U ovu grupu spadaju prekršaji kao što su vređanje, nasilničko ponašanje, konzumiranje alkohola i nedolično ponašanje na javnim mestima; emitovanje buke; nepoštovanje zabrane kretanja u određenim oblastima i sl.
  4. Prekršaji iz oblasti zaštite životne sredine: Kršenje propisa o zaštiti prirodnih resursa; bacanje otpada na neodgovarajućim mestima; emisija štetnih gasova; lov i ribolov u periodima kada su isti zabranjeni ili kada se isti izvode sredstvima i na način kojim je to izričito zabranjeno; i slični prekršaji.
  5. Prekršaji u oblasti rada: Prekršaji koji se odnose na kršenje prava radnika; nespoštovanje bezbednosti na radu; nepoštovanje radnog vremena i uslova rada; i dr..

Prekršajni postupak pred sudom

Prekršajni postupak se pokreće predlogom za pokretanje prekršajnog postupka. U samom predlogu za pokretanje prekršajnog postupka navodi se činjenični opis prekršaja, odnosno radnja koju je određeno lice učinilo a kojom se smatra da je okrivljeno lice ispunilo elemente bića određenog prekršaja, pravna kvalifikacija prekršaja, kao i lični podaci okrivljenog. Podnosilac predloga za pokretanje prekršajnog postupka jeste organ koji traži da sud u prekršajnom postupku utvrdi odgovornost okrivljenog za učinjen prekršaj te da mu sud izrekne odgovarajuću sankciju.

Podnosilac zahteva shodno tome mogu biti različiti organi poput ministarstva unutrašnjih poslova, tržišne inspekcije, inspekcija rada, sanitarne inspekcije, poreske uprave i drugi organi uprave. Činjenice u vezi sa učinjenim prekršajem prikupljju državni organi po službenoj dužnosti, ali i po prijavi građana.

Prekršajno pravo jasno definiše korake koje prekršajni sud mora preduzeti po prijemu predloga za postupak, ukoliko izvede zaključak da je nadležan da postupa po podnetom predlogu, primerak predloga za pokretanjem prekršajnog postupka sa prilozima dostaviti okrivljenom na izjašnjenje. Po pravilu, mesno nadležan će biti onaj prekršajni sud na čijoj teritoriji je prekršaj učinjen. Sud će zakazati pretres na koji će pozvati okrivljenog.

U slučaju da okrivljeni ima prebivalište na teritoriji drugog suda, predmet se po zamolnici može proslediti drugom sudu, kako bi okrivljeni mogao izneti svoju odbranu pred sudom u kojem ima prebivalište. U slučajevima saobraćajnih prekršaja, advokat za saobraćajne prekršaje je od suštinske važnosti za obezbeđenje pravične odbrane. Osim iskaza okrivljenog u prekršajnom postupku se mogu izvoditi i drugi dokazi poput čitanja pisanih isprava, saslušanja svedoka, veštačenja i sl. Po izvodjenju svih dokaza sud će doneti presudu kojom se okrivljeni oslobadja od odgovornosti ili presudu kojom se okrivljeni osuđuje za izvršenje prekršaja i kojom se okrivljenom izriče određena sankcija.

Kazne koje se izriču u prekršajnom postupku su po pravilu novčane kazne ali se mogu izreći i druge mere poput oduzimanja dozvola ili zabrane obavljanja određenih aktivnosti, kazneni poeni i dr. Prekršajno pravo omogućava žalbu na presudu prekršajnog suda, čime se osigurava pravo na pravično suđenje Prekršjanom apelacionom sudu.

Zastarelost pokretanja i vođenja prekršajnog postupka i zastarelost izvršenja kazne i zaštitne mere

Zakon o prekršajima propisuje relativnu i apsolutnu zastarelost za pokretanje i vođenje prekršajnog postupka. Prekršajni postupak ne može se pokrenuti niti voditi ako protekne jedna godina od dana kada je prekršaj učinjen ( relativna zastarelost ). Zastarevanje se prekida svakom procesnom radnjom nadležnog suda koja se preduzima radi vođenja prekršajnog postupka i posle svakog prekida zastarevanje počinje ponovo da teče. 

Prekršajno pravo

Za prekršaje iz oblasti carinskog, spoljnotrgovinskog, deviznog poslovanja, javnih prihoda i finansija, javnih nabavki, prometa roba i usluga, životne sredine, sprečavanja korupcije i vazdušnog saobraćaja može se posebnim zakonom propisati duži rok zastarelosti, a koji rok ne može biti duži od 5 godina. Kada nastupi zastarelost pokretanja i vođena prekršajnog postupka, sud je dužan da po službenoj donese rešenje kojim se obustavlja prekršajni postupak usled nastupanja zastarelosti pokretanja i vođenja prekršajnog postupka. Pokretanje i vođenje prekršajnog postupka zastareva u svakom slučaju kad protekne dva puta onoliko vremena koliko se po zakonu traži za zastarelost ( aspsolutna zastarelost ). 

Zastarelost izvršenja kazne i zaštitne mere nastupa protekom roka od jedne godine od dana pravnosnažnosti presude kojom je izrečena kazna i zaštitna mera ( relativna zastarelost ). Zastarevanje se prekida svakom procesnom radnjom nadležnog organa koja se preduzima radi izvršenja kazne, odnosno zaštitne mere. Izvršenje kazne odnosno zaštitne mere zastareva u svakom slučaju kad protekne dva puta onoliko vremena koliko se po zakonu traži za izvršenje kazne, odnosno zaštitne mere ( apsolutna zastarelost ). 

Zamena novčane kazne u kaznu zatvora

U praksi se veoma često dešava da lica koja su osuđena u prekršajnom postupku i koja su obavezana da na ime novčane kazne na račun depozita suda uplate određeni iznos, ignorišu takvu odluku suda i odluče da ne postupe u skladu sa osuđujućom presudom. Ovakva praksa može imati izuzetno štetne posledice po samog okrivljenog, budući da je sud ovlašćen da donese posebno rešenje kojim se izrečena novčana kazna menja u kaznu zatvora tako što se za svakih započetih 1.000 dinara određuje jedan dan zatvora, s tim što kazna zatvora ne može trajati kraće od jednog dana ni duže od šezdeset dana. Ako sud oceni opravdanim, s obzirom na težinu prekršaja, visinu neplaćene novčane kazne i imovinske mogućnosti osuđenog sud može, umesto kazne zatvora, odrediti da se neplaćena novčana kazna zameni radom u javnom interesu, s tim što osam sati rada zamenjuje jedan dan zatvora, odnosno 1.000 dinara novčane.

Ako posle odluke suda o zameni neplaćene novčane kazne kažnjeno fizičko lice isplati novčanu kaznu, kazna zatvora ili rad u javnom interesu neće se izvršiti. Ako je izvršenje kazne započeto, a kažnjeno lice isplati ostatak izrečene novčane kazne, obustaviće se izvršenje kazne zatvora i rada u javnom interesu. 

Prekršajni postupak prema maloletnim licima

Prema detetu ( lice mlađe od 14 godina ) ne može se voditi prekršajni postupak.

Prema maloletnom licu koje je u vreme izvršenja prekršaja navršio četrnaest godina a nije navršio šesnaest godina (mlađi maloletnik) može se voditi prekršajni postupak,  ali se istom mogu izreći samo vaspitne mere. 

Maloletniku koji je u vreme izvršenja prekršaja navršio šesnaest godina, a nije navršio osamnaest godina (stariji maloletnik) može se izreći vaspitna mera, kazneni poeni ili kazna. 

Maloletnicima se mogu izreći sledeće vaspitne mere: 

1) mere upozorenja i usmeravanja: ukor i posebne obaveze; 

2) mere pojačanog nadzora. 

Mere upozorenja i usmeravanja se izriču kad je takvim merama potrebno uticati na ličnost maloletnika i njegovo ponašanje i kada su one dovoljne da se postigne svrha ovih mera.  Mere pojačanog nadzora izriču se kad za vaspitavanje i razvoj maloletnika treba preduzeti trajnije vaspitne mere uz odgovarajući stručni nadzor i pomoć. 

Ukor se izriče maloletniku prema kojem nije potrebno preduzeti trajnije vaspitne mere, a naročito kad se iz njegovog odnosa prema učinjenom prekršaju i njegove spremnosti da ubuduće ne čini prekršaje može zaključiti da će izrečenom vaspitnom merom biti postignuta svrha ove mere. Pri izricanju ukora maloletniku će se ukazati na društvenu neprihvatljivost njegovog postupka i ukoliko ponovo učini prekršaj, mogućnost izricanja i druge vaspitne mere. 

Ukoliko sud oceni da je odgovarajućim zahtevima i zabranama potrebno uticati na maloletnika i njegovo ponašanje, može maloletniku odrediti jednu ili više posebnih obaveza i to: 

da se izvini oštećenom; da u okviru svojih mogućnosti, popravi ili nadoknadi štetu koju je prouzrokovao; da ne posećuje određena mesta i izbegava društvo određenih lica koja na njega negativno utiču; da se podvrgne odvikavanju i lečenju od zavisnosti od alkohola i drugih psihoaktivnih supstanci; da se radi učenja ili provere znanja saobraćajnih propisa uputi u nadležnu ustanovu za osposobljavanje vozača; da se, bez naknade, uključi u rad humanitarnih organizacija ili u poslove ekološkog, socijalnog ili lokalnog značaja; da se uključi u rad sportskih i drugih sekcija u školi uz pedagoški nadzor nastavnika. 

Vaspitne mere pojačanog nadzora izriču se ako je potrebno da se prema maloletniku izvrši trajnija mera vaspitanja. Meru pojačanog nadzora od strane roditelja, usvojitelja ili staratelja, sud će izreći ako su roditelji, usvojitelj ili staratelj propustili da vrše potrebnu brigu i nadzor nad maloletnikom, a u mogućnosti su da ovakav nadzor vrše i to se od njih s osnovom može očekivati. Ako roditelji, usvojitelj ili staratelj ne mogu vršiti pojačani nadzor nad maloletnikom, maloletniku će se izreći pojačan nadzor organa starateljstva. 

Starijem maloletniku može se izreći kazna samo ako je u vreme kada je učinio prekršaj, prema svojoj duševnoj razvijenosti mogao shvatiti značaj svoje radnje i upravljati svojim postupcima i ako zbog težih posledica prekršaja ili većeg stepena krivice ne bi bilo opravdano primeniti vaspitnu meru. Kazna maloletničkog zatvora starijem maloletniku može se izreći izuzetno pri čemu se mora imati u vidu priroda prekršaja, lične osobine i ponašanje maloletnika. Kazna maloletničkog zatvora koja se izrekne starijem maloletniku ne može biti duža od 30 dana. 

Maloletnom učiniocu prekršaja ne može se izrečena novčana kazna zameniti kaznom maloletničkog zatvora, već će se naplatiti prinudnim putem, u skladu sa zakonom. 

Odbrana u prekršajnim postupcima

Pružamo ključnu podršku okrivljenima zahvaljujući poznavanju specifičnosti i složenosti prekršajnog prava, kao i posledice koje mogu nastati (kao što su novčane kazne, oduzimanje vozačkih dozvola i sl. ), poželjno je da okrivljeni angažuju advokata. Advokat za prekršaje pruža značajnu pomoć u toku postupka, od prikupljanja dokaza do zastupanja pred sudom, posebno kada je potrebno interpretirati složene pravne norme, prikupljati dokaze, kao i u slučajevima kada je potrebno izjaviti žalba protiv prvostepenu presudu.

Naša kancelarija pruža usluge zastupanja, čime klijentima obezbeđujemo sigurnost i kvalitetnu odbranu pravnih lica, lica odgovornih u pravnim licima i fizičkih lica u prekršajnim postupcima svih vrsta. Smatramo da je od velikog značaja na vreme angažovati stručno lice iz reda advokata kako bi klijent mogao imati adekvatnu pravnu zaštitu u prekršajnom postupku. Advokat za prekršaje posebno je važan u složenim postupcima poput poreskih i carinskih prekršaja u kojima je neretko potrebno angažovati i stručna lica iz drugih oblasti ( poput ekonomsko-finansijske ) a sve u cilju pripremanja i iznošenja kvalitetne odbrane u prekršajnom postupku.

Pravne usluge koje pružamo

  1. Pravna pomoć i savetovanje: Advokat savetuje klijenta o njegovim pravima i obavezama u prekršajnom postupku, analizirajući okolnosti slučaja i pružajući preporuke o daljim radnjama koje se trebaju preduzeti u postupku.
  2. Priprema odbrane: Advokat za prekršaje analizira sve dokaze i priprema strategiju koja će klijentu obezbediti najbolji ishod, analizira dokazni materijal, sačinjava pisanu odbranu; priprema relevantne dokaze i donosi strateške odluke za optimizaciju šansi klijenta za povoljan ishod postupka.
  3. Predstavljanje na sudu: Odbrana klijenta na suđenju, što uključuje iznošenje odbrane, postavljanje pitanja svedocima, iznošenje predloga za izvođenje dokaza i drugo.
  4. Izrada žalbi i vanrednih pravnih lekova: Ukoliko klijent nije zadovoljan presudom, advokat može sastaviti i izjaviti žalbu drugostepenom sudu ili drugi vanredni pravni lek.
  5. Zastupanje u postupku prilikom zaključenja sporazuma o priznanju prekršaja.

Ukoliko vam je potreban pouzdan i iskusan advokat za prekršaje, naš tim vam stoji na raspolaganju. Sa dugogodišnjim iskustvom u zastupanju fizičkih i pravnih lica u prekršajnim postupcima, pružamo pravnu podršku prilagođenu vašim potrebama. Bez obzira na to da li se suočavate sa saobraćajnim prekršajima, poreskim ili drugim prekršajnim postupcima, možete se osloniti na našu stručnost.

Najčešća pitanja

Iako se manji prekršaji, poput nepropisnog parkiranja ili prekoračenja brzine, čine jednostavnim, advokat za prekršaje može biti od velike pomoći ako postoji rizik od značajnih kazni, kaznenih poena ili drugih posledica, poput oduzimanja vozačke dozvole. Pravilno vođenje postupka može umanjiti ili čak u potpunosti eliminisati posledice.

Da, advokat za saobraćajne prekršaje može pomoći da se kazna smanji, ukoliko postoje olakšavajuće okolnosti ili nepravilnosti u postupku (npr. tehničke greške u alko-testu ili proceduralni propusti policije). Advokat može analizirati sve dokaze i predložiti rešenje koje je u vašem najboljem interesu, kao što je izricanje alternativnih mera umesto novčane kazne ili oduzimanja dozvole.