Porodično pravo je specijalizovana pravna grana koja se bavi pravima i obavezama članova porodice, kao i regulisanjem svih aspekata porodičnih odnosa. Radi se o vrlo složenoj pravnoj oblasti koja uključuje veliki broj osetljivih pitanja. Većina pitanja i spornih situacija koja nastaju u vezi porodice i odnosa između članova porodice su naročito hitni i zahtevaju brzu, efikasnu i visoko profesionalnu pomoć koju pruža advokat za porodično pravo. Bilo da se radi o pitanjima braka, razvoda, starateljstva, alimentacije, vršenja roditeljskog prava, usvojenja, nasilja u porodici, porodično pravo ima ključnu ulogu u zaštiti interesa i prava svih članova porodice, a naročito dece. Imajući u vidu da je porodica osnova svakog društva.
Za svako društvo je potrebno da ima detaljnu regulativu porodičnih pitanja. Takođe, porodično pravo ima širok uticaj na svakodnevni život ljudi, jer se bavi pitanjima koja su emocionalno, psihološki i finansijski najosetljivija, kao što su brak, deca i imovina. U krajnjoj liniji, porodično pravo osigurava stabilnost i harmoniju unutar porodice, štiteći prava svih članova, naročito onih koji su u potencijalno nepovoljnijoj poziciji.
Osnovna pitanja koja proizilaze iz porodičnog prava jesu pitanja koja se odnose na razvod braka, poništenje braka, vršenje roditeljskog prava, pitanja oko zakonskog izdržavanja – ne samo dece, već i ostalih lica, zatim pitanja koja regulišu posebne pravne institute kakvi su starateljstvo i usvojenje, kao i pitanjima nasilja u porodici. Porodično materijalno pravo je bogato pravnim normama, ali je s druge strane porodično pravo karakteristično i po raznolikim postupcima koje je moguće voditi – postupak za razvod braka, postupak za deobu bračne tekovine, postupak za utvrđivanje i osporavanje roditeljstva, postupak za odlučivanje o merama zaštite od nasilja u porodici, postupci pred ogranom starateljstva ( Centrom za socijalni rad ) i brojni drugi postupci.
Pružamo stručnu pomoć u svim oblastima porodičnog prava, nudeći profesionalnu i diskretnu pravnu podršku. Naš cilj je da, kroz savete i zastupanje, vodimo klijente kroz sve pravne procese i pomognemo u ostvarivanju prava i interesa klijenata.
Razvod braka
Razvod braka je pitanje sa kojim se naš tim veoma često susreće. Uzimajući u obzir da su postupci razvoda braka često teški, stresni, puni emotivnog naboja od velikog značaja je da stranke imaju dobre i iskusne advokate za porodično pravo.
Postupak za razvod braka se može pokrenuti predlogom za sporazumni razvod braka ili tužbom. Kad god postoji mogućnost da bračni partneri koji više ne žele da ostanu u braku, mogu i žele da se dogovore oko najbitnih pitanja, preporučljivo je da se njihov brak razvede sporazumo. Preduslov za sporazumni razvod braka jeste postojanje sporazuma oko pitanja vršenja roditeljskog prava ( ukoliko imaju zajedničku decu ), kao i pitanja deobe zajedničke imovine ( ukoliko imaju zajedničku imovinu ). Prilikom odlučivanja o predlogu za sporazumni razvod braka, sud neće ulaziti u pitanje podele zajedničke imovine, ali će se itekako baviti delom sporazuma o vršenju roditeljskog prava, proveravajući da li je takav sporazum u najboljem interesu deteta. Prilikom odlučivanja o tome, sud će pribaviti i mišljenje centra za socijalni rad.
U slučaju da supružnici ne žele sporazumno da se razvedu, odnosno ukoliko njihov sporazum nema sve zakonom propisane elemente, postupak za razvod braka se može pokrenuti (u praksi se to najčešće i čini) podnošenjem tužbe.
Sporazumni razvod braka je najpraktičniji i najjednostavniji način rešavanja odnosa između supružnika kada je moguće postići dogovor oko razvoda braka, deobe zajedničke imovine, vršenja roditeljskog prava, plaćanja izdržavanja i starateljstva nad decom, a kako bi postupak bio što efikasniji, preporučuje se angažovanje advokata za porodično pravo.
Ukoliko se supružnici ne mogu saglasiti, sva navedena pitanja će se raspraviti u postupku po tužbi za razvod braka.
Roditeljsko pravo
Roditelji imaju pravo i dužnost da se staraju o detetu. Staranje o detetu podrazumeva čuvanje, podizanje, vaspitavanje, obrazovanje, zastupanje, izdržavanje, te upravljanje i raspolaganje imovinom deteta.
Ukoliko su roditelji deteta u braku i vode zajednički život, onda se pitanje vršenja roditeljskog prava uopšte i ne postavlja, već se pretpostavlja da oba roditelja zajednički vrše roditeljsko pravo. Zajedničko roditeljsko pravo mogu da vrše i roditelji koji ne vode zajednički život, ali su zaključili takav sporazum, a sud oceni da je takav sporazum u najboljem interesu deteta. U tom slučaju, obavezno se mora navesti šta će se smatrati prebivalištem deteta.
Pored zajedničkog, postoji mogućnost i samostalnog vršenja roditeljskog prava. Jedan roditelj će samostalno vršiti roditeljsko pravo ukoliko je drugi roditelj nepoznat, ili je preminuo ili je potpuno lišen roditeljskog prava odnosno poslovne sposobnosti. Jedan roditelj će sam vršiti roditeljsko pravo ukoliko roditelji ne žive zajedno, a nisu zaključili sporazum, pa će se u tom slučaju smatrati da roditeljsko pravo vrši roditelj sa kojim dete živi.
Sporazum o samostalnom vršenju roditeljskog prava obavezno mora sadržati sporazum roditelja o poveravanju deteta jednom roditelju, sporazum o visini doprinosa za izdržavanje deteta od strane drugog roditelja i sporazum o načinu održavanja ličnih odnosa deteta sa drugim roditeljem.
Bitno je napomenuti da sud nije vezan sporazumom roditelja o načinu vršenja roditeljskog prava, već se rukovodi najboljim interesom deteta, te je savetovanje sa advokatom za porodično pravo ključno za pravilno sprovođenje postupka. Dakle, ukoliko sud oceni da zaključeni sporazum o vršenju roditeljskog prava ne odgovara najboljem interesu deteta, može doneti odluku o vršenju roditeljskog prava koja sadržinski nije identična sporazumu koji su supružnici predložili.
Osnovno je pravilo da roditeljsko pravo traje do punolestva deteta. Izuzetno, može se produžiti i nakon detetove 18. godine ukoliko se radi o detetu koje zbog bolesti ili smetnji u psiho-fizičkom razvoju nije sposobno da se samo stara o sebi i o zaštiti svojih prava i interesa, ili ako svojim postupcima ugrožava sopstvena prava i interese.
Napominjemo Vam da je svaki postupak koji se tiče deteta i roditelja koji vrši roditeljsko pravo naročito hitan i kompleksan, te je iz tog razloga potreban iskusan advokat za porodično pravo koji poseduje bogato znanje iz ove oblasti, a kakav je slučaj sa našim stručnim timom.
Zakonsko izdržavanje
Zakonsko izdržavanje je odnos između dva lica od kojih jedno ima zakonsku dužnost da izdržava drugo. Posebnu pažnju privlači, naravno pitanje izdržavanja maloletnog deteta. Radi se o jedinoj obavezi koje se roditelj nikada ,,ne može osloboditi“. Čak i kada je jedan roditelj u potpunosti lišen roditeljskog prava, imaće obavezu da plaća alimentaciju svom detetu u određenom iznosu.
Alimentacija predstavlja novčani iznos, fiksno ili procentualno određen, koji plaća roditelj kome dete nije povereno, a koji iznos plaća na ime izdržavanja deteta. Poverilac izdržavanja ne mora biti samo maloletno dete, već to može biti i punoletno dete koje je nesposobno za rad, a nema sopstvena sredstva za izdržavanje dok takvo stanje traje, kao i dete koje je na redovno školovanju, ali najkasnije do navršene 26. godine života.

Primarno, dete ima pravo da bude izdržavano od strane svojih roditelja. Međutim, ako roditelji nemaju dovoljno sredstava za izdržavanje ili nisu živi, obavezu izdržavanja maloletnog deteta imaju njegovi krvni srodnici u pravoj ushodnoj liniji. Isto važi i za punoletno dete, osim ukoliko bi usvajanje takvog zahteva predstavljalo očiglednu nepravdu za krvne srodnike.
S druge strane, zakon propisuje i mogućnost izdržavanja roditelja koji su nesposobni za rad, a nemaju sopstvena sredstva za izdržavanje od strane punoletnog deteta, odnosno maloletnog deteta koje ostvaruje zaradu, osim ako bi usvajanje takvog zahteva predstavljalo očiglednu nepravdu za dete.
Porodični zakon predviđa i mogućnost izdržavanja supružnika, vanbračnog partnera, majke deteta, roditelja, braće, sestara kao i adoptivnih i tazbinskih srodnika i naravno deteta.
Veoma je važno uredno ispunjavati zakonsku obavezu davanja izdržavanja, jer primalac izdržavanja u svakom trenutku može da pokrene građanski postupak u vezi nedavanja izdržavanja, a posledično je izvršeno i krivično delo, pri čemu je od velike pomoći angažovanje advokata za porodično pravo.
Zaštita od nasilja u porodici
Pod nasiljem u porodici se podrazumeva ponašanje kojim jedan član porodice ugrožava telenski integritet, duševno zdravlje ili spokojstvo drugog člana porodice. Postupci povodom zaštite od nasilja u porodici su naročito hitni, te je važno da budete zastupani od strane advokata za porodično pravo koji će zaštititi Vaše interese, odnosno ukoliko tužilac traži jednu zaštitnu meru, sud ne mora odrediti baš tu traženu, već može odrediti neku drugu ili druge zaštitne mere koje će po mišljenju suda biti delotvornije.
Mere zaštite od nasilja u porodici su: izdavanje naloga za iseljenje iz porodičnog stana ili kuće, izdavanje naloga za useljenje u porodični stan ili kuću, zabrana prilaska članu porodice na određenoj udaljenosti, zabrana pristupa u prostor oko mesta stanovanja ili mesta rada člana porodice, kao i zabrana daljeg uznemiravanja člana porodice.
Zaštitu od nasilja u porodici možete dobiti u parničnom postupku, ali i u krivičnom postupku, imajući u vidu da je nasilje u porodici kvalifikovano kao posebno krivično delo za koje su zaprećene stroge kazne. U ovakvim situacijama, angažovanje advokata za porodično pravo može biti ključno za efikasnu pravnu zaštitu.
Ostali instituti porodičnog prava
Korpus normi porodičnog prava čine i one pravne norme koje regulišu pitanja starateljstva, hraniteljstva i usvojenja, ali i druge pravne institute, kakav je primer sa pitanjima lišenja poslovne sposobnosti.
Svakako, radi se o izuzetno važnim pravnim pojmovima u vezi sa čijom primenom, naš stručni tim ima zavidno iskustvo.
Pravne usluge koje pružamo:
- Pružamo usmene i pisane pravne savete
- Obezbedjujemo pravnu analizu situacije uz posvećen i personalizovan pristup, sve sa ciljem da zajednički pronađemo rešenje koje će za klijenta biti zadovoljavajuće
- Sastavljamo tužbe za razvod braka i zastupamo u brakorazvodnoj parnici (vršenje roditeljskog prava, izdržavanje i starateljstva nad decom i sl.)
- Sastavljamo predlog za sporazumni razvod braka i zastupamo u postupku
- Sastavljanje tužbe za poništaj braka i zastupanje u takvom postupku
- Pokrećemo i zastupamo klijente u postupcima za deobu zajedničke imovine ( tkz. sporovi za deobu bračne tekovine“ )
- Pokrećemo i zastupamo klijente u postupcima povodom vršenja roditeljskog prava, lišenja roditeljskog prava, vraćanja roditeljskog prava produženja roditeljskog prava
- Pokrećemo i zastupamo u postupcima za zakonsko izdržavanje
- Podnosimo krivične prijave zbog krivičnog dela nedavanje izdržavanja i zastupamo oštećenog u postupku
- Branimo okrivljene za krivično delo nedavanje izdržavanja
- Pokrećemo i zastupamo u građanskim postupcima za zaštitu od nasilja u porodici
- Podnosimo krivične prijave za krivično delo nasilje u porodici i zastupamo oštećene u postupku
- Branimo okrivljenog kome se na teret stavlja izvršenje krivičnog dela nasilje u porodici
- Sastavljamo bračne ugovore
Najčešća pitanja
Ako želite da se razvedete što brže i uz minimalan stres, najbolja opcija je sporazumni razvod braka. Da biste to ostvarili, potrebno je da se sa supružnikom dogovorite oko svih ključnih pitanja – vršenja roditeljskog prava, alimentacije i podele zajedničke imovine. Iako zakonski nije obavezno imati advokata, angažovanje advokata za porodično pravo može vam olakšati postupak, osigurati da svi dokumenti budu ispravno pripremljeni i sprečiti moguće komplikacije u sudskom procesu.
Ako roditelj koji je obavezan da plaća alimentaciju ne izvršava ovu obavezu, imate pravo da podnesete predlog za izvršenje sudu ili javnom izvršitelju kako biste naplatili dug. Takođe, neplaćanje alimentacije predstavlja krivično delo, pa možete podneti i krivičnu prijavu. U ovakvim situacijama, advokat za porodično pravo može vam pomoći da na najefikasniji način ostvarite svoja prava i zaštitite interese deteta.
Da, otac može podneti zahtev za starateljstvo nad detetom, ali sud uvek donosi odluku u najboljem interesu deteta. Ako sud proceni da je za dete bolje da živi sa ocem (npr. ako majka nema adekvatne uslove za staranje), može dodeliti roditeljsko pravo ocu. Najbolji način da povećate šanse za dobijanje starateljstva jeste da angažujete advokata za porodično pravo, koji će vam pomoći da pripremite dokaze i pravno opravdate svoj zahtev.
Ako ste žrtva nasilja u porodici, odmah prijavite slučaj policiji ili centru za socijalni rad. Takođe, možete podneti zahtev sudu za određivanje neke od zaštitnih mera, kao što su zabrana prilaska ili iseljenje nasilnika iz stana. Ove mere mogu biti izrečene hitno i na određeni period. U ovakvim situacijama, advokat za porodično pravo može vam pomoći da što brže dobijete pravnu zaštitu i preduzmete sve neophodne korake za sigurnost vas i vaše dece.