Jedan od ključnih izazova u savremenom poslovanju, kako za preduzetnike, tako i za privredna društva, jeste neredovna naplata potraživanja. Ovaj problem direktno utiče na poslovne rezultate i može dovesti do nelikvidnosti poverilaca, a u ekstremnim slučajevima čak i do stečaja. Fizička lica takođe mogu imati potraživanja prema svojim dužnicima po različitim pravnim osnovima ( dug, zajam, naknada štete, neplaćena zakupnina od izdavanja nepokretnosti i slično ), koja dužnici ne žele dobrovoljno da izmire.
Kada dužnik odbija da izmirenje duga obavi na miran način, poveriocu je često neophodna asistencija advokata koji će zastupati njegove interese u postupku naplate potraživanja. Posebno je važno napomenuti da sva potraživanja zastarevaju, te shodno tome poverioci ne bi smeli da budu inertni u dužem vremenskom periodu jer se izlažu riziku da njihovo potraživanje postane nenaplativo. Preporučuje se da poverioci nakon uočavanja “prvih znakova” koji se mogu protumačiti kao radnje dužnika koje su usmerene ka odugovlačenju naplate potraživanja, odmah posavetuju sa advokatom koji će im dati adekvatan pravni savet u cilju zaštite njihovih prava i sprečavanja nastupanja zastarelosti potraživanja.
Delovanje advokata u ovim postupcima započinje pregovorima sa dužnikom ( slanje pisane opomene dužniku, usmeno kontaktiranje dužnika, zakonskog zastupnika pravnog lica, odnosno lica koje je ovlašćeno da zastupa pravno lice i sl. ) i traje sve do konačne naplate potraživanja poverioca kroz sudski i/ili izvršni postupak.
Šta znači potraživanje, a šta je naplata potraživanja?
Potraživaje poverioca se po pravilu sastoji od iznosa glavnog duga ( glavnica ), zakonske zatezne kamate koja se na iznos glavnog duga obračunava počed od dana dospelosti potraživanja pa do konačne isplate, kao i eventualnih troškova kojima poverilac inicijalno može biti izložen, a koji se mogu dovesti u vezu sa samim postupkom naplate potraživanja poverioca ( troškovi naknade rada advokata koji je zastupao klijenta u parničnom i izvršnom postupku, troškovi javnog izvršitelja, troškovi sudskih taksi, troškovi veštačenja i dr. ). Poverioci često imaju pogrešnu predstavu o visini sopstvenih potraživanja prema trećim licima, iz razloga što mnogi poverioci pod “potraživanjem” smatraju samo iznos glavnice, u potpunosti zanemarujući zakonsku zateznu kamatu kao vid sporednog potraživanja koja u nekim slučajevima ( kada se dužnik u dužem vremenskom periodu ne izmiruje svoje obaveze ), može čak i premašivati iznos glavnog duga. Ovo je samo još jedan od razloga zbog kojih se preporučuje poveriocima da postupak naplate svojih potraživanja prepuste advokatima koji će nastojati da u potpunosti zaštite interese svojih klijenata i da njihova potraživanja u što kraćim rokovima i u celosti naplate.
Zašto je naplata potraživanja bitna za likvidnost preduzeća?
Likvidnost je bitan pokazatelj finansijskog zdravlja svakog preduzeća, jer omogućava redovno izmirivanje obaveza prema zaposlenima, dobavljačima i državi. Kada potraživanja ostanu ne naplaćena, preduzeće može biti primorano da koristi svoje rezerve ili se zadužuje kako bi održalo svakodnevno poslovanje, što dodatno povećava troškove i smanjuje profitabilnost.
Nenaplaćena potraživanja posebno su problematična za mala i srednja preduzeća, gde kašnjenje samo jednog klijenta može izazvati ozbiljne finansijske poteškoće. Ovo može dovesti do kašnjenja u plaćanju dobavljačima, što dalje narušava poslovne odnose i poverenje na tržištu.
Efikasna naplata potraživanja ne samo da osigurava stabilan priliv novca, već omogućava preduzećima da investiraju u nove projekte, širenje poslovanja i inovacije. Pravovremena reakcija i angažovanje advokatske kancelarije specijalizovane za naplatu potraživanja ključno je za sprečavanje dugotrajnih sudskih sporova i gubitka prava zbog zastare.
Naša kancelarija pruža sveobuhvatnu podršku u očuvanju likvidnosti preduzeća kroz pravne savete, pregovore sa dužnicima i, ukoliko je potrebno, sprovođenje sudskih postupaka. Vaša stabilnost i rast su naš prioritet.

Usluge naplate potraživanja koje naša advokatska kancelarija pruža
Zajednička advokatska kancelarija Radoičić i Saradnici ima izuzetno bogato iskustvo u postupcima naplate potraživanja. Posebnu pažnju posvećujemo ovim vrstama postupaka jer je naplata potraživanja jedan od osnovnih ciljeva svakog pravnog ili fizičkog lica. U tom smislu, naplatu potraživanja pokušavamo da ostvarimo najpre vansudski i da iskoristimo sva sredstva obezbeđenja koja mogu da se realizuju i potraživanje klijenta naplati. Ukoliko nije moguće naplatu potraživanja klijenta ostvariti na taj način, onda preduzimamo sve potrebne radnje radi ostvarenja i naplate potraživanja kroz postupak izvršenja ( sudska naplata potraživanja ).
Na koje načine je moguće naplatiti dug?
Dug se može naplatiti na dva načina: vansudski i sudski. Vansudska naplata uključuje pregovore i dogovore s dužnikom bez pokretanja postupka, dok sudska podrazumeva pravne korake poput tužbe i izvršenja. Izbor metode zavisi od spremnosti dužnika na saradnju.
Kako funkcioniše vansudska naplata potraživanja?
Postupak vansudske naplate je izuzetno važan. Postizanje dogovora sa dužnikom primenom odgovarajućih metoda pregovora može vremenski skratiti postupak naplate potraživanja. Takođe, naplata potraživanja vansudskim putem je daleko ekonomičnija i povoljnija opcija za poverioca, budući da se na taj način poverilac neće inicijalno izlagati dodatnim troškovima koje sudska naplata potraživanja neminovno iziskuje.
Nebrojano puta do sada smo bili svedoci činjenice da mnoga potraživanja, koja su inicijalno delovala kao dobrovoljno nenaplativa ( jer je dužnik odbijao svaki vid komunikacije sa poveriocem ), mogu postati naplativa kada se u postupak pregovora izmedju strana umeša advokat.
Aktivnosti koje preduzimamo u postupcima vansudske napalate potraživanja jesu:
- Slanje pisanih dopisa dužnicima u kojima se isti pozivaju na pregovore u cilju mirnog rešenja naplate dospelog potraživanja;
- Zakazivanje i prisustvovanje sastancima u cilju mirnog rešenja sporne situacije;
- Sačinjavanje pravnih akata kojima se obezbeđuje potraživanje poverioca ( jemstvo; ugovor o zalozi na pokretnim stvarima; hipoteka i dr. );
- Slanje opomene pred utuženje/pokretanje postupka prinudne naplate ( ova opomena se sačinjava samo u slučaju da ništa od prethodno navedenih radnji nije dalo željene rezultate ).
Naplata potraživanja sudskim putem
Sudskoj naplati potraživanja se pribegava u onim situacijama kada vansudska naplata nije moguća.
U zavisnosti od vrste potraživanja poverioca, donekle zavisi i “put kojim će poverilac ići” u cilju naplate svog potraživanja. Sva potraživanja se na kraju naplaćaju u postupku izvršenja ( reč je o posebnoj vrsti sudskog postupka ). Da bi se pokrenuo postupak izvršenja poverilac mora posedovati izvršnu ili verodostojnu ispravu.
Šta su izvršne i verodostojne isprave?
Zakon o izvršenju i obezbeđenju taksativno nabraja šta se smatra izvršnom ispravom ( izvršna sudska odluka i sudsko poravnanje koji glase na davanje, činjenje, nečinjenje ili trpljenje; izvršna odluka doneta u prekršajnom ili upravnom postupku i upravno poravnanje koji glase na novčanu obavezu ako posebnim zakonom nije drukčije određeno; izvod iz Registra zaloge i izvod iz Registra finansijskog lizinga; ugovor o hipoteci i založna izjava; plan reorganizacije u stečajnom postupku čije je usvajanje rešenjem potvrdio sud; javnobeležničke isprave koje imaju snagu izvršne isprave; sporazum o rešavanju spora putem posredovanja, koji ispunjava uslove određene zakonom kojim se uređuje posredovanje u rešavanju sporova; odluka Ustavnog suda kojom je usvojen zahtev podnosioca ustavne žalbe za naknadu štete ), a šta se smatra verodostojnom ispravom ( menica i ček domaćeg ili stranog lica, sa protestom ako je potreban za zasnivanje potraživanja; izvod iz Centralnog registra hartija od vrednosti o stanju na računu zakonitog imaoca obveznica ili instrumenta tržišta novca (trezorski, blagajnički i komercijalni zapisi) i odluka o njihovom izdavanju; račun domaćeg ili stranog lica, sa otpremnicom ili drugim pismenim dokazom o tome da je izvršni dužnik obavešten o njegovoj obavezi; izvod iz poslovnih knjiga o izvršenim komunalnim ili srodnim uslugama; obračun ili izvod iz poslovnih knjiga za potraživanje takse za javni medijski servis; javna isprava koja stvara izvršivu novčanu obavezu; bankarska garancija; akreditiv; overena izjava izvršnog dužnika kojom ovlašćuje banku da s njegovog računa prenese novčana sredstava na račun izvršnog poverioca; obračun kamate sa dokazom o osnovu dospelosti i visini potraživanja; privremena ili okončana situacija o izvršenim građevinskim radovima; ) obračun o nagradi i naknadi troškova advokata ).
Šta raditi ako nemate izvršnu ili verodostojnu ispravu?
U slučaju da poverilac ima potraživanje prema dužniku, ali ne poseduje izvršnu ili verodostojnu ispravu, biće neophodno da se najpre pokrene parnični postupak, kako bi poverilac dobio odgovarajuću presudu ( izvršnu ispravu ) kojom će sud utvrditi osnov i visinu njegovog potraživanja prema dužniku, a nakon čega će izvršni poverilac na osnovu te presude moći da pokrene postupak prinudne naplate podnošenjem predloga za izvršenje stvarno i mesno nadležnom sudu. Ovo su po pravilu situacije kada poverioci svoja potraživanja zasnivaju po osnovu pretrpljene materijalne i nematerijalne štete; duga na ime nevraćenog zajma; sticanja bez osnova i slično. Naša advokatska kancelarija pruža kompletne usluge zastupanja u parničnom postupku koji prethodi pokretanju postupka izvršenja.
Kako funkcioniše postupak izvršenja?
Postupak izvršenja se pokreće podnošenjem predloga za izvršenje stvarno i mesno nadležnom sudu. Kada sud donese rešenje o izvršenju kojim se dozvoljava predloženo sprovođenje postupka izvršenja, spis predmeta će se proslediti javnom izvršitelju koji dalje sprovodi rešenje o izvršenju. Aktivna uloga advokata izvršnog poverioca u ovim postupcima je od izuzetnog znajača. Advokat u svakom trenutku mora imati dobru komunikaciju sa javnim izvršiteljem i istom predlagati nova sredstva i predmete izvršenja a sve u cilju napalte potraživanja njegovog klijenta.
Pravne usluge koje pružamo
Aktivnosti koje preduzimamo u postupcima sudske napalate potraživanja jesu:
- Podnošenje predloga za izvršenje na osnovu izvršne ili verodostojne isprave;
- Stalna komunikacija sa javnim izvršiteljem koji sprovodi rešenje o izvršenju;
- Vršenje provere imovine izvršnog dužnika;
- Izjašnjenje na procene vrednosti imovine izvršnog dužnika koje su izvršene od strane ovlašćenih procenitelja;
- Davanje odgovora na žalbe koje izvršni dužnik može izjaviti protiv rešenja suda i javnog izvršitelja;
- Davanje odgovora na prigovore trećih lica;
- Podnošenje zahteva za otklanjanje nepravilnosti u toku sprovođena postupka izvršenja i davanje odgovora na zahtev za otklanjanje nepravilnosti u slučaju da je isti izjavljen od strane dužnika ili trećeg lica;
- Davanje odgovora na podneti zahtev za odlaganje postupka izvršenja;
- Podnošenje zahteva za naknadu troškova postupka izvršenja i dr.
Kako naplatiti potraživanje zasnovano na stranoj izvršnoj ispravi?
Naplata potraživanja zasnovanih na stranim izvršnim ispravama predstavlja specifičan pravni proces koji zahteva razumevanje domaćih i međunarodnih pravila o priznavanju i izvršenju stranih sudskih odluka.
Strana izvršna isprava, da bi bila osnov za naplatu potraživanja u Srbiji, mora prethodno biti priznata od strane domaćeg suda u posebnom postupku priznanja strane sudske odluke. Ovaj postupak omogućava da se strana isprava tretira kao da je doneta u Srbiji, čime postaje izvršna u našoj pravnoj jurisdikciji.
Proces naplate stranim ispravama uključuje sledeće korake:
- Podnošenje zahteva za priznavanje: Poverilac podnosi zahtev nadležnom sudu u Srbiji, uz prilaganje strane sudske odluke, prevoda ovlašćenog sudskog tumača i drugih pratećih dokumenata.
- Provera usklađenosti: Sud proverava da li su ispunjeni uslovi za priznavanje, uključujući da li odluka nije u suprotnosti sa javnim poretkom Republike Srbije.
- Pokretanje postupka izvršenja: Nakon priznavanja strane isprave, poverilac može podneti predlog za izvršenje kod stvarno i mesno nadležnog suda ili javnog izvršitelja.
Važno je napomenuti da poverilac mora imati stručnu pravnu podršku tokom ovog procesa, kako bi se izbegle greške u proceduri koje bi mogle odložiti ili onemogućiti naplatu potraživanja. Naša advokatska kancelarija poseduje značajno iskustvo u zastupanju klijenata u postupcima priznavanja stranih isprava i sprovođenja njihovog izvršenja u Srbiji.
Ko plaća troškove izvršenja?
Troškovi izvršenja su sastavni deo postupka naplate potraživanja i mogu značajno uticati na konačan ishod za poverioca. Troškove izvršenja inicijalno snosi poverilac, koji ih uključuje u predlog za izvršenje. Međutim, kada sud donese rešenje u korist poverioca, izvršni dužnik je taj koji je obavezan da nadoknadi sve troškove nastale tokom postupka.
Ovi troškovi obuhvataju sudske takse, naknade za rad javnog izvršitelja, troškove veštačenja, kao i eventualne naknade advokata koji zastupa poverioca. Važno je napomenuti da poverilac može zahtevati refundaciju svih ovih troškova kroz postupak izvršenja, čime se obezbeđuje da njegovi finansijski izdaci budu minimalni ili u potpunosti pokriveni.
Angažovanje advokata u postupku izvršenja ključno je kako bi se precizno utvrdili i potraživali svi relevantni troškovi. Naša advokatska kancelarija pažljivo prati sve faze postupka, osiguravajući da poverilac dobije pravičnu nadoknadu, uključujući i sve troškove koji su neophodni za uspešnu realizaciju postupka.
Prednosti angažovanja advokatske kancelarije
Angažovanje advokatske kancelarije za naplatu potraživanja donosi niz prednosti koje značajno olakšavaju i ubrzavaju proces. Profesionalni advokati pružaju pravnu ekspertizu i strategiju, omogućavajući poveriocima da izbegnu komplikacije i potencijalne greške u postupcima naplate. Uz to, advokat za naplatu potraživanja osigurava pravovremeno preduzimanje svih zakonskih mera kako bi se zaštitila prava klijenta i obezbedila uspešna naplata potraživanja, bilo vansudskim putem ili u sudskom postupku.
Naš tim ima iskustvo u radu sa fizičkim i pravnim licima, uključujući i složene slučajeve poput naplate potraživanja od firme u stečaju ili naplate međunarodnih dugova. Kroz pažljivo vođenje postupka i pravnu podršku, omogućavamo poveriocima da naplate svoja potraživanja u što kraćem vremenskom roku, uz minimalne troškove i dodatni stres.
Najčešća pitanja
Ako dužnik ne plati dug u roku koji je predviđen, moguće je pokrenuti postupak prinudne naplate kroz sudske mehanizme, poput zaplene imovine, blokade računa ili prodaje imovine. U nekim slučajevima, mogu se postići dogovori o reprogramu duga ili drugim načinima otplate.
Da, naša kancelarija pruža usluge naplate potraživanja i fizičkim i pravnim licima. Bez obzira na to da li ste pojedinac sa privatnim potraživanjem ili preduzeće koje se suočava sa neplaćenim fakturama, naš tim je tu da vam pruži profesionalnu pravnu podršku.
Da, moguće je. Čak i ako nemate račun ili ugovor, mogu se koristiti drugi dokazi, poput prepiske, svedoka ili drugih dokumentovanih tragova obaveze. Naša kancelarija analizira svaki slučaj pojedinačno i predlaže najefikasniji način naplate.
Naplata duga od pravnih lica može se sprovesti vansudskim putem kroz pregovore ili sudskim putem pokretanjem izvršnog postupka. Proces često uključuje identifikaciju imovine pravnog lica koja može biti predmet naplate, poput bankovnih računa, vozila ili nekretnina.
Da, potraživanja podležu zastarelosti u različitim rokovima. Na primer, rok zastarelosti za potraživanja između pravnih lica je tri godine. Pravovremena reakcija je ključna kako bi se sprečila zastarelost potraživanja.
Kada dužnik uđe u stečaj, poverioci moraju prijaviti svoja potraživanja stečajnom upravniku u zakonom predviđenim rokovima. Postoji mogućnost naplate duga iz stečajne mase, ali prioritet u naplati zavisi od vrste potraživanja. Naš tim pruža podršku u prijavi i zastupanju tokom stečajnog postupka.
Tužbu je najbolje podneti čim postane očigledno da dužnik nema nameru da vrati dug, posebno ako su rokovi dospelosti prošli. Pravovremeno podnošenje tužbe sprečava zastarevanje duga i obezbeđuje pravni osnov za dalje postupke prinudne naplate.