Imigraciono pravo i pravo stranaca

Imigraciono pravo i pravo stranaca predstavljaju granu prava koja reguliše pravni status stranaca u Republici Srbiji, njihovu sposobnost i mogućnost da borave, rade i učestvuju u društvenom životu. Ova oblast prava je ključna za zaštitu prava stranih državljana, ali i za usmeravanje migracija, kako bi se obezbedila bezbednost, ekonomska stabilnost i društvena kohezija zemlje domaćina. Zakonske odredbe koje regulišu pravo stranaca odnose se i na brojna pitanja stranih pravnih lica koja posluju na teritoriji Republike Srbije.

Imigraciono pravo, kao ključna pravna oblast, obuhvata niz pravnih normi koje se bave različitim aspektima migracije, uključujući uslove za ulazak i boravak stranaca, obaveze prema stranim državljanina, procedura za sticanje državljanstva, kao i eventualni postupak za deportaciju. Sa sve većim globalnim migracionim tokovima, imigraciono pravo je postalo ključna oblast, koja ima dubok uticaj na ekonomiju, socijalnu politiku i međudržavne odnose.

Značaj imigracionog prava u Srbiji

Značaj imigracionog prava kao posebne grane prava je naročito porastao u poslednjoj deceniji kada je primetan značajan porast broja stranih državljana na teritoriji Republike Srbije, kao i učešće sve većeg broja inostranih kompanija na srpskoj poslovnoj sceni. Zbog toga je neophodno poznavanje propisa iz ove grane prava, kako bi se licu koje nije upoznato sa propisima zemlje u koju je došao, pružila potpuna zaštita, u čemu naš  stručni tim iz naše kancelarije, gde imamo iskusne advokate za strance, može pomoći.

Za sve strance koji žele da žive i rade u drugoj zemlji, poznavanje imigracionog prava i prava stranaca postaje od izuzetnog značaja. Stručna pravna pomoć u oblasti imigracionog prava omogućava pravilnu navigaciju kroz složene zakonske okvire, smanjujući rizik od grešaka koje mogu dovesti do ozbiljnih posledica, poput ilegalnog boravka ili deportacije.

Kako se radi o veoma kompleksnoj pravnoj oblasti, imigraciono pravo obuhvata širok spektar pitanja i bilo bi necelishodno obrađivati sve značajne teme, stoga, dajemo odgovore na najučestalija pitanja sa kojima se klijenti susreću u ovoj oblasti.

Vrste viza za ulazak u Republiku Srbiju

Svaka država propisuje specifične uslove za ulazak stranaca na svoju teritoriju. To podrazumeva propisivanje vrsta viza koje stranci mogu dobiti, uslove koje moraju ispuniti kako bi legalno boravili u zemlji, kao i regulisanje procedure za odlučivanje o njihovim zahtevima. Naravno, uslovi i procedura zavise od vrste vize za koju strani državljanin želi da aplicira, čiji je državljanin i brojnih drugih okolnosti. Može se reći da je svaki postupak specifičan sam po sebi i svakom pojedinom postupku treba pristupiti maksimalno posvećeno i profesionalno.

Kratkotrajni boravak stranih državljana – je svaki boravak lica koje ima strano državljanstvo na teritoriji Republike Srbije u trajanju do 90 dana u periodu od ukupno 180 dana, računajući od dana prvog ulaska sa prekidima ili bez njih, u toku godine dana. Dakle, strani državljanin u Republici Srbiji može boraviti bez vize najviše 90 dana, nakon čega mora napustiti državnu teritoriju.

Od ovog pravila se može odstupiti u slučaju postojanja nekog međunarodnog sporazuma. Pod kratkotrajnim boravkom se smatra i boravak na osnovu vize za kraći boravak ( viza C ). Rok važenja ove vize ne može biti duži od 5 godina i ista ne može služiti kao osnov za podnošenje zahteva za odobrenje privremenog boravka strancu u Republici Srbiji.

Zakon o strancima propisuje mogućnost izdavanja vize za duži boravak ( viza D ). Radi se o vizi koja omogućava odnosno dozvoljava ulazak i boravak stranim državljanima na teritoriji Republike Srbije u trajanju od 90 do 180 dana. U slučaju da se radi o licu koje ima državljanstvo države koja se nalazi u viznom režimu sa Republikom Srbijom i koji planira da u Republici Srbiji podnese zahtev za odobrenje privremenog boravka, mora pribaviti ovu vrstu vize.

Konačno, postoji i tzv. aerodromska tranzitna viza ( viza A ). U načelu, strani državljani koji za vreme međupristajanja na aerodromu u Republici Srbiji ne napuštaju međunarodni tranzitni prostor aerodroma ili vazduhoplova ne moraju pribavljati ovu vrstu vize, osim ako je to potrebno radi očuvanja državne bezbednosti, kada Vlada može propisati da državljani određenih država jesu u obavezi da ishoduju ovu vrstu vize, čija je važnost ograničena na 6 meseci.

Zahtev za izdavanje svih vrsta viza podnosi se diplomatsko-konzularnom predstavništvu Republike Srbije, a izuzetno, vizu za kraći boravak može izdati i granična policija. Pre odlučivanja o zahtevu, proverava se ispunjenost zakonskih uslova za izdavanje tražene vize, nakon čega se ista izdaje ukoliko je ispunjeno sve što je zakonodavac propisao.

Uvek kada strani državljanin boravi na teritoriji Republike Srbije, bez obzira na to da li je prethodno pribavio vizu ili ne, mora svoj boravak prijaviti najkasnije u roku od 24 sata od ulaska u zemlju. Prijavu boravka stranca može izvršiti i lice kod kog je strani državljanin odseo.

Privremeni boravak stranca – boravak do tri godine

Ukoliko stranac planira, iz različitih razloga, da boravi na teritoriji Republike Srbije duže od 90 dana može prijaviti privremeni boravak u Republici Srbiji, ukoliko mu ranije izdata viza D nije dovoljna ( a neće biti dovoljna ukoliko će taj boravak trajati duže od 180 dana ). U takvim okolnostima, strani državljanin može da podnese zahtev za odobrenje privremenog boravka, a osnov za podnošenje takvog zahteva je u praksi najčešće zapošljavanje i samozapošljavanje ( osnivanje kompanija i otvaranje preduzdetničkih radnji ).

Imigraciono pravo i pravo stranaca

Pored posla, ostali razlozi zbog kojih stranci mogu tražiti privremeni boravak u Republici Srbiji su: školovanje, stručna specijalizacija i usavršavanje, spajanje porodice, naučno-istraživački rad, radi obavljanja verske službe, humanitarni rad, lečenja ili nege, ukoliko su stekli pravo svojine na nepokretnosti na teritoriji Republike Srbije i iz drugih razloga koji se pokažu kao opravdani za odobrenje privremenog boravka. Kada je osnov za privremeni boravak školovanje, stručno usavršavanje ili posao, izdaje se jedinstvena dozvola ( dozvola za privremeni boravak i za rad ), dok se u ostalim slučajevim izdaje samo dozvola za boravak. Mogućnost izdavanja jedinstvene dozvola je povoljna mogućnost za strance, jer umesto da pribave dve dozvole ( najpre dozvolu za privremeni boravak, a potom i radnu dozvolu ), mogu da pribave samo jednu, tzv. jedinstvenu dozvolu čime su završili čitav posao.

Privremeni boravak se može odobriti u trajanju do 3 godine i može se produžavati na isti period, pri čemu je potrebno prilikom svakog produženja dokazati osnov za odobrenje privremenog boravka i priložiti potrebnu dokumentaciju.

Stalno nastanjenje stranca

Stalno nastanjenje je ključni segment koji imigraciono pravo reguliše, omogućavajući dugotrajni boravak stranog državljanina u Republici Srbiji. Može se odobriti licu koje ispunjava zakonske uslove i koje je neprekidno boravilo na teritoriji Republike Srbije u trajanju od najmanje 3 godine po osnovu odobrenog privremenog boravka.

Međutim, lice kojem je odobren privremeni boravak u Srbiji po osnovu školovanja ili studiranja ne može podneti zahtev za stalno nastanjenje, a ukoliko je došlo do promene osnova privremenog boravka takvog lica, vreme tokom kojeg mu je odobren privremeni boravak po osnovu školovanja i studiranja se ne uzima u obzir u celosti prilikom utvrđivanja vremena koje je proteklo za stalno nastanjenje, već se uzima u obzir polovina vremena provedenog po tom osnovu.

Stranac koji je podneo zahtev za stalno nastanjenje, i koji ispunjava sve zakonom propisane uslove, dobija odobrenje za stalno nastanjenje na teritoriji Republike Srbije. Stalno nastanjenje za stranog državljanina je pandan prebivalištu domaćeg državljanina. Nakon odobrenja stalnog nastanjenja, strancu se izdaje lična karta za strance.

Nezavisno od dužine trajanja odobrenog privremenog boravka, strancu će se odobriti stalno nastanjenje u Srbiji ako ispunjava zakonom propisane uslove, u sledećim slučajevima:

  • ako se radi o maloletniku čiji je roditelj državljanin Republike Srbije ili stranac koji ima stalno nastanjenje u Republici Srbiji;
  • ako se radi o licu koje je poreklom iz Republike Srbije;
  • ako se radi o licu koje je srpskog porekla;
  • ako se radi o nekoj uticajnoj ličnosti i ako bi odobrenje stalnog nastanjenja toj osobi predstavljalo interes Republike Srbije.

Sticanje državljanstva Republike Srbije

Državljansto Republike Srbije moguće je steći na jedan od sledećih načina:

1. Poreklom – ovaj način sticanja državljanstva je rezervisan za lica do navršene 23. godine života. Od navršene 23. godine života, isključena je mogućnost sticanja srpskog državljanstva po ovom osnovu. Na ovaj način državljanstvo Republike Srbije može steći dete čija su oba roditelja u trenutku njegovog rođenja državljani Republike Srbije, zatim dete čiji je jedan od roditelja u trenutku njegovog rođenja državljanin Republike Srbije, a dete je rođeno na teritoriji Republike Srbije, kao i dete koje je rođeno u inostranstvu, čiji je roditelj državljanin Republike Srbije, dok je drugi roditelj nepoznat ili nema državljanstvo ( apatrid ).

2. Rođenjem na teritoriji Republike Srbije – Dete rođeno ili nađeno na teritoriji Republike Srbije stiče državljanstvo Republike Srbije rođenjem ako su mu oba roditelja nepoznata, nepoznatog državljanstva ili bez državljanstva, ili ako je dete bez državljanstva. Dete se, na osnovu ovog stava, smatra državljaninom Republike Srbije od rođenja.

3. Prijem u državljanstvo – Jedan od najčešćih načina sticanja državljanstva Republike Srbije je sticanje državljanstva prijemom. Naravno, lice koje želi da na ovaj način stekne državljanstvo Republike Srbije mora podneti odgovarajući zahtev i priložiti dokumentaciju koja će potvrditi ispunjenost zakonskih uslova za prijem u državljanstvo ( punoletstvo i potpuna poslovna sposobnost, da je dobio otpust iz stranog državljanstva ili da će ga dobiti ako bude primljen u državljanstvo RS, pismena izjava da Republiku Srbiju smatra svojom državom ).

Kao jedan od glavnih uslova propisano je da stranac ima odobreno stalno nastanjenje u skladu sa Zakonom o strancima, kao i da ima prijavljeno prebivalište na teritoriji Republike Srbije u trajanju od najmenje 3 godine. Uslovi za prijem u državljanstvo Republike Srbije mogu se razlikovati u zavisnosti od lica koje podnosi zahtev. Primera radi, ako je podnosilac zahteva lice koje je rođeno na teritoriji Republike Srbije, a ima u Srbiji odobreno stalno nastanjenje, za to lice će biti dovoljno da podnese pismenu izjavu da Srbiju smatra svojom državom. Isti je slučaj i sa licem koje je je u bračnoj zajednici sa domaćim državljaninom najmanje 3 godine i koje ima odobreno stalno nastanjenje u Republici Srbiji. Sticanje državljanstva prijemom se stiče danom dostavljanja rešenja o prijemu u državljanstvo Republike Srbije.

4. Na osnovu ratifikovanih međunarodnih sporazuma, uz ispunjenost uslova uzajamnosti.

Prestanak državljanstva Republike Srbije

Zakon o državljanstvu propisuje da državljanstvo Republike Srbije prestaje otpustom, odricanjem ili na osnovu ratifikovanih međunarodnih sporazuma.

1. Otpust – državljaninu Republike Srbije prestaje državljanstvo Republike Srbije ako podnese zahtev za otpust uz ispunjenost zakonom propisanih uslova ( punoletstvo, da ne postoje smetnje u pogledu vojne obaveze, da je izmirio sve svoje zakonske obaveze, da se protiv njega ne vodi neki krivični postupak za krivično delo koje se goni po službenoj dužnosti, odnosno ako mu je ranije izrečena kazna, da je tu kaznu izdržao, da je regulisao svoje imovinskopravne obaveze iz bračnog spora, da ima strano državljanstvo, odnosno da priloži dokaz da će biti primljen u strano državljanstvo ). Izuzetno, i pored ispunjenosti ovih uslova, otpust se ne mora odobriti ako je to u interesu državne bezbednosti ili to zahtevaju ekonomski interesi zemlje.

2.Odricanje – punoletni državljanin Republike Srbije koji je rođen i koji živi u inostranstvu može podneti izjavu o odricanju od državljanstva Republike Srbije do svoje navršene 25. godine života.

3.Na osnovu ratifikovanih međunarodnih sporazuma.

Postupak sticanja i prestanka državljanstva Republike Srbije

Ministarstvo unutrašnjih poslova je organ koji odlučuje o zahtevima za sticanje i prestanak državljanstva Republike Srbije. Svi podaci koji su bitni za sticanje i prestanak državljanstva Republike Srbije se obavezno evidentiraju u posebnom registru koji se vodi u matičnim knjigama rođenih – Evidencija o državljanima. Ovu evidenciju u inostranstvu vode diplomatsko-konzularna predstavništva.

Jedinstvena dozvola

Strani državljani na teritoriji Republike Srbije uživaju određena prava, a advokat za strance Vam može pomoći u ostvarivanju tih prava. Neka od tih prava su automatska ( primera radi, pravo na bezbednost ), dok za ostvarivanje nekih prava potrebno sprovođenje određenje procedure. Posebno je interesantno pravo na rad koje ostvaruju strani državljani na teritoriji Republike Srbije. Naime, posao i poslovni interesi su i najčeći razlog zbog kojeg se strani državljanin može naći u Srbiji.

Pre nego što otpočne sa ispunjenjem svojih radnih zadataka, neophodno je da prethodno pribavi dozvolu za rad. Ranije je dozvola za rad bila predviđena kao posebna isprava, dok se po pozitivnim propisima pribavlja tzv. jedinstvena dozvola ( dozvola za privremeni boravak i dozvola za rad ).

Dakle, da bi strani državljanin dobio privremeni boravak u Republici Srbiji po osnovu zaposlenja neophodno je da podnese odgovarajući zahtev, kao i da uz zahtev priložu svu neophodnu dokumentaciju. Radi se o tzv. jedinstvenoj prijavi kojom se istovremeno traži dozvola za boravak i dozvola za rad.

Zahtev se podnosi isključivo elektronskim putem. Od dokumentacije je potrebna važeća putna isprava ili drugi identifikacioni dokument, predlog Ugovora o radu, interni opšti akt poslodavca iz kojeg proizilazi postojanje radnog mesta na kojem stranac treba da zasnuje radni odnos, kao i Uverenje poslodavca da u prethodna tri meseca nije otpuštao zaposlene po osnovu tehnološkog viška, dok stranac treba da priloži dokaz da ispunjava uslove za to radno mesto.

Za razliku od ostalih slučajeva prijave privremenog boravka, u slučaju zaposlenja na teritoriji RS Vam nije potreban dokaz o sredstvima za izdržavanje, kao ni dokaz o tome da ste zdravstveno osigurani. Jedinstvena dozvola se izdaje u formi biometrijske kartice što znači da bi stranac morao da dođe u Srbiju radi davanja biometrijskih podataka, kao i da bi preuzeo istu.

Pravne usluge koje pružamo

  • Davanje usmenih i pismenih pravnih saveta;
  • Pribavljanje jedinstvenih dozvola za strance;
  • Pokretanje postupka i zastupanje stranaca u postupcima pred organima uprave radi odobrenja privremenog boravka, stalnog nastanjenja, državljanstva i svih ostalih pitanja koja obuhvata pravo stranaca i imigraciono pravo.
  • Osnivanje kompanija za strane državljane i zastupanje istih, kao i osnivanje ogranaka i predstavništva stranih pravnih lica;
  • Pravna analiza tržišta i pružanje konsultacija stranim licima o investicionim ulaganjima u Srbiju;
  • Sastavljanje svih vrsta pravnih akata prema potrebama klijenata.

Ukoliko tražite pouzdanog i iskusnog advokata za strance, naš tim vam stoji na raspolaganju za pružanje stručne pravne pomoći u oblasti imigracionog prava. Bez obzira na to da li vam je potrebna podrška pri regulisanju privremenog boravka, stalnog nastanjenja, sticanju državljanstva ili rešavanju drugih pravnih pitanja vezanih za pravo stranaca, možete se osloniti na našu stručnost i posvećenost.

Sa dugogodišnjim iskustvom u radu sa strancima koji žele da borave, rade ili investiraju u Republici Srbiji, nudimo usluge koje su u potpunosti prilagođene vašim potrebama. Pomažemo vam da bez stresa i komplikacija ostvarite svoja prava, bilo da se radi o dobijanju jedinstvene dozvole za rad i boravak, zastupanju pred nadležnim organima ili savetima u vezi sa viznim režimom.

Najčešća pitanja

Postupak dobijanja privremenog boravka u Republici Srbiji obično traje do 30 dana od trenutka podnošenja zahteva, pod uslovom da je dokumentacija potpuna i pravilno pripremljena. Međutim, u praksi može doći do produženja zbog dodatnih provera ili složenosti slučaja. Zato je važno obezbediti profesionalnu pravnu pomoć kako bi se izbegle greške i ubrzao proces.

Da, moguće je steći državljanstvo Republike Srbije čak i ako niste rođeni na njenoj teritoriji. To može biti kroz prijem u državljanstvo pod uslovom da imate stalno nastanjenje u Republici Srbiji najmanje tri godine i da podnesete odgovarajući zahtev sa potrebnom dokumentacijom. Ako ste u braku sa državljaninom Republike Srbije najmanje tri godine, ili imate srpsko poreklo, proces može biti dodatno pojednostavljen.

Advokat za strance je od suštinske važnosti u situacijama kao što su:

  • Podnošenje zahteva za privremeni ili stalni boravak (nastanjenje).
  • Regulacija radnih dozvola.
  • Dobijanje državljanstva.
  • Osnivanje kompanije ili poslovanje u Srbiji.

 

Stručna pravna pomoć omogućava vam da izbegnete pravne greške, ubrzate postupke i obezbedite usklađenost sa zakonodavstvom Republike Srbije.