Pritvor

Pritvor je mera za obezbeđenje prisustva okrivljenog koja se može odrediti u toku trajanja krivičnog postupka. S obzirom da pritvor, suštinski predstavlja lišenje slobode lica protiv kog se vodi krivični postupak, te da pomenuta mera predstavlja meru kojom se zadire u pravo na slobodu okrivljenog, pritvor se može odrediti samo ukoliko se svrha pritvora ne može ostvariti blažom merom. Pritvor može trajati samo dok postoje razlozi zbog kojih je pritvor određen i biće ukinut čim prestanu razlozi na osnovu kojih je bio određen. 

Razlozi za određivanjem pritvora

Pritvor se može odrediti protiv lica za koje postoji osnovana sumnja da je učinilo krivično delo ako: 

1) se krije ili se ne može utvrditi njegova istovetnost ili u svojstvu optuženog očigledno izbegava da dođe na glavni pretres ili ako postoje druge okolnosti koje ukazuju na opasnost od bekstva; 

2) postoje okolnosti koje ukazuju da će uništiti, sakriti, izmeniti ili falsifikovati dokaze ili tragove krivičnog dela ili ako osobite okolnosti ukazuju da će ometati postupak uticanjem na svedoke, saučesnike ili prikrivače; 

3) osobite okolnosti ukazuju da će u kratkom vremenskom periodu ponoviti krivično delo ili dovršiti pokušano krivično delo ili učiniti krivično delo kojim preti; i

4) je za krivično delo koje mu se stavlja na teret propisana kazna zatvora preko deset godina, odnosno kazna zatvora preko pet godina za krivično delo sa elementima nasilja ili mu je presudom prvostepenog suda izrečena kazna zatvora od pet godina ili teža kazna, a način izvršenja ili težina posledice krivičnog dela su doveli do uznemirenja javnosti koje može ugroziti nesmetano i pravično vođenje krivičnog postupka. 

U slučaju da je pritvor određen iz razloga što se ne može utvrditi istovetnost lica, isti može trajati dok se istovetnost ne utvrdi, a pritvor koji je određen samo zbog toga što optuženi očigledno izbegava da dođe na glavni pretres može trajati do objavljivanja presude. U slučaju da je pritvor određuje zato što postoje okolnosti koje ukazuju da će okrivljeni uništiti, sakriti, izmeniti ili falsifikovati dokaze ili tragove krivičnog dela, odnosno da će uticati na svedoke, pritvor će se ukinuti čim se obezbede dokazi zbog kojih je pritvor određen. 

Odlučivanje o pritvoru

O određivanju pritvora odlučuje sud na predlog javnog tužioca, a posle potvrđivanja optužnice i po službenoj dužnosti. Pre donošenja odluke o određivanju pritvora sud će saslušati okrivljenog o razlozima za određivanje pritvora kojem saslušanju mogu prisustvovati javni tužilac i branilac. Pritvor se određuje rešenjem nadležnog suda. Rešenje o pritvoru predaje se okrivljenom u času hapšenja, a najkasnije u roku od 12 časova od časa pritvaranja odnosno lišenja slobode. 

Pritvor u istrazi može se odrediti, produžiti ili ukinuti rešenjem sudije za prethodni postupak ili veća iz člana 21. stav 4. Zakonika o krivičnom postupku. Rešenje o produženju ili ukidanju pritvora donosi se po službenoj dužnosti ili na predlog stranaka i branioca. 

Protiv rešenja o pritvoru stranke i branilac mogu izjaviti žalbu veću iz člana 21. stav 4. Zakonika o krivičnom postupku. Žalba, rešenje i ostali spisi dostavljaju se odmah veću koje je dužno da donese odluku o žalbi u roku od 48 časova. Žalba ne zadržava izvršenje rešenja. 

Na osnovu rešenja sudije za prethodni postupak, okrivljeni se može zadržati u pritvoru najviše tri meseca od dana lišenja slobode. Sudija za prethodni postupak dužan je da i bez predloga stranaka i branioca, po isteku svakih 30 dana ispita da li još postoje razlozi za pritvor i da donese rešenje o produženju ili ukidanju pritvora. Veće neposredno višeg suda može, na obrazloženi predlog javnog tužioca, iz važnih razloga produžiti pritvor najviše za još tri meseca. Protiv ovog rešenja dozvoljena je žalba koja ne zadržava izvršenje rešenja. 

Od predaje optužnice sudu pa do upućivanja okrivljenog na izdržavanje krivične sankcije koja se sastoji u lišenju slobode, pritvor se može odrediti, produžiti ili ukinuti rešenjem veća. Rešenje o određivanju, produženju ili ukidanju pritvora donosi se po službenoj dužnosti ili na predlog stranaka i branioca. Veće je dužno da i bez predloga stranaka i branioca ispita da li još postoje razlozi za pritvor i da donese rešenje o produženju ili ukidanju pritvora, po isteku svakih 30 dana do potvrđivanja optužnice, a po isteku svakih 60 dana nakon potvrđivanja optužnice pa do donošenja prvostepene presude. 

Pritvor koji je određen ili produžen nakon podizanja optužnice može trajati do upućivanja okrivljenog na izdržavanje krivične sankcije koja se sastoji u lišenju slobode, a najduže dok ne istekne vreme trajanja krivične sankcije izrečene u prvostepenoj presudi. Ukoliko je okrivljenom izrečena osuđujuća presuda na kaznu zatvora, vreme koje je okrivljeni proveo u pritvoru uračunava se u kaznu zatvora.

U slučaju da okrivljeni ne bude osuđen za izvršenje krivičnog dela čije izvršenje mu je stavljeno na teret, za vreme koje je okrivljeni neosnovano proveo u pritvoru, isti može od Republike Srbije potraživati naknadu štete usled neosnovanog lišenja slobode.

Povezani tekstovi