Predugovor predstavlja saglasnost volja dve strane da kasnije, u nekom trenutku, zaključe glavni ugovor. Predugovor obavezuje ako sadrži bitne elemente glavnog ugovora i isti mora biti zaključen u formi koja je obavezna zakonska forma i za glavni ugovor. U suprotnom neće proizvoditi pravno dejstvo.
Kada je u pitanju predugovor o kupoprodaji nepokretnosti, isti mora biti zaključen u formi javnobeležnički potvrđene (solemnizovane) isprave, mora sadržati identifikaciju nepokretnosti koja će biti predmet kupoprodaje, kao i označenje kupoprodajne cene. Pored označenja bitnih elemenata kupoprodajnog ugovora, predugovor može imati i dodatnu sadržinu. Prodavac i kupac nisu u obavezi da pristupe zaključenju Predugovora, već se to čini onda kada ugovorne strane žele da postignu apsolutnu pravnu sigurnost pre nego što pristupe kupoprodaji. Stoga se u praksi neretko dešava da se predugovorom definišu i obaveze koje prodavac treba da ispuni pre zaključenja glavnog kupoprodajnog ugovora. Primera radi, predugovorom o kupoprodaji nepokretnosti se može predvideti obaveza za prodavca da pribavi upotrebnu dozvolu za objekt koji je predmet prodaje pre zaključenja glavnog kupoprodajnog ugovora. Ili ako na objektu postoji upisano pravo plodouživanja u korist trećeg lica ili neki drugi teret, da sprovede brisanje tog tereta pre nego što pristupi zaključenju glavnog kupoprodajnog ugovora. Najčešće se predugovor o kupoprodaji nepokretnosti zaključuje onda kada je predmet kupoprodaje stan u izgradnji ili se nepokretnost kupuje iz sredstava kredita.
Ukoliko jedna od strane ne želi da pristupi zaključenju glavnog ugovora, druga strana ima pravo da sudskim putem zahteva da se takav glavni ugovor zaključi i to pravo može da iskoristi u roku od 6 meseci od isteka roka predviđenog za zaključenje glavnog ugovora. Predugovor ne obavezuje ako su se okolnosti od njegovog zaključenja toliko izmenile da ne bi bio ni zaključen da su te okolnosti prostojale u to vreme.